Tartalomból pénz – hogyan térülhet meg a tartalomkészítés?
Tartalommarketing – egyre többen ismerik fel, hogy bizony foglalkozni kell vele. Vannak, akik már hosszú évek óta sikerrel alkalmazzák, és jelentős bevételeket érnek el a segítségével, akár közvetett, akár közvetlen módon. Mások csak ismerkednek vele, és kissé szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy pl. egy blogcikk majd segít eladni a terméküket vagy szolgáltatásukat.
Tapasztalataink szerint a tartalommarketing körültekintő és célorientált alkalmazása az egyik legfontosabb pillére az online marketingnek, amellyel hosszú távon jelentős eredmények érhetők el.
Ebben a cikkünkben átvesszük a tartalommarketing lényegét és fontosságát a következő témakörök mentén:
- A tartalom helye a marketingben
- A tartalom haszna
- A járvány tanulságai
- Gyakorlati példák
A tartalom szerepe a marketingben
Egy cég marketingtevékenységében fontos szerepet játszhat a tartalommarketing, de már az elején tisztáznunk kell, hogy nem szabad sem alábecsülni, mert versenyhátrányba kerülsz, sem pedig túlbecsülni, irreális eredményeket várni tőle, mert akkor csalódni fogsz. Ezért már az elején érdemes kitűzni a reális célokat és elvárásokat, valamint meghatározni a megfelelő teljesítménymutatókat, és ezek alapján mérni az eredményeket.
Nem minden tartalom…
Manapság divatos elmondani, hogy tulajdonképpen minden tartalom a három szavas Facebook-poszttól kezdve az 5000 szavas blogcikken és termékbemutató videón át az adatvédelmi nyilatkozatig. Habár egy bizonyos gondolatmenet mentén ez igaz lehet, mindenképpen érdemes a következő egyszerű logika alapján kettéválasztani a tartalmakat:
- Üzleti alapműködéshez szükséges tartalmak, pl. termékfotók, ÁSZF
- Üzleti alapműködésen felül nyújtott tartalmak, pl. hasznos tippek a termékkel kapcsolatban, három termék összehasonlító videója
A tartalommarketing szempontjából a második csoport az érdekes, mert ez a kör hasznos vagy szórakoztató plusz tartalmakat nyújt a felhasználóknak, amelyekkel pozitív hatást tudsz elérni a márkáddal, termékeddel vagy szolgáltatásoddal kapcsolatban.
Tehát mi is a tartalommarketing?
Öt fő szempontot emelnénk ki, amely jól körülírja a tartalommarketing lényegét:
- Olyan tartalom rendszeres előállítása, amely a célközönség számára érdekes, hasznos, illetve megoldást nyújt a problémáikra
- Jellemzően kapcsolódik a céghez, márkához vagy termékhez, pl. nemcsak a termékjellemzőket sulykoljuk, hanem a termék kézzelfogható hasznát is
- Folyamatosan építi az érdeklődést, bizalmat és hűséget
- Jellemzően saját felületen történik, pl. weboldal, Facebook-oldal, YouTube-csatorna
- Leginkább médiatartalomhoz hasonlít, nem pedig reklámhoz
A tartalomtípusokat tekintve elmondhatjuk, hogy ma már ez messze túlmutat a szövegen. Rengeteg különböző formája van a tartalomnak, amelyet a felhasználók más-más platformon, eszközön és környezetben fogyasztanak.
Vannak ún. belépő szintű tartalmak, pl. blogcikk vagy hírlevél, de – azontúl, hogy ezeknek is jó néhány fajtája létezik – további számos alternatíva kínálkozik a tartalomszintű kommunikációra.
Csak hogy néhányat említsünk:
- webinárium
- videó
- interjú
- infografika
- mém
- applikáció
- esettanulmány
- kutatás
Természetesen nem lenne célszerű és költséghatékony fejjel a falnak menni, és valamennyi típust egyszerre alkalmazni. Mindenekelőtt a saját üzleted profilját (B2B / B2C), működését, céljait és mozgásterét kell megvizsgálnod, majd ennek megfelelően eldöntened, milyen tartalommarketing-stratégiát lenne célszerű alkalmazni.
Globálisan a legtöbbet használt top 5 tartalomtípus a B2C szegmensben a következő (Content Marketing Institute adatai): közösségi média poszt, blogposzt, hírlevél, videó (stream nélkül) és grafika (infografika, diagram, fotó).
A célokat tekintve lehetnek hosszú, illetve rövid távú tartalommarketing-tevékenységek. Hosszú távon érdemes a médiaépítésre koncentrálni, ami releváns tartalmak gyártásával kezdődik, fokozatosan közönséget épít, figyelmet generál, végül pedig az értékesítéshez vezet. A rövid távú, kampányokat támogató tartalommarketing célja lehet pl. leadek generálása, feliratkoztatás vagy vásárlásra ösztönzés is.
A tartalom haszna
Minden a céltól függ, azaz: mit akarsz elérni a tartalmaiddal? Ezek a célok lehetnek:
- Tájékoztatás, informálás – pl. aktuális trendek
- Figyelemfelhívás, vágykeltés – pl. új termék
- Edukáció – pl. barkácstippek
- Látogatottság növelése – pl. forgalomterelés
- Konverzió támogatása – pl. adatbázis-építés
- Bizalom erősítése – pl. munkatársak bemutatása
- Szakértőként pozicionálás – pl. hitelesség építése
Nem mindegy az sem, hogy az értékesítési tölcsér melyik szakaszában kívánsz a tartalmaiddal kommunikálni. A globális számok tükrében, a B2C területen, a tartalmak legnagyobb hányada (43%) a tölcsér tetejére készül a figyelem és érdeklődés megszerzése céljából. 20% céloz meg mérlegelő, komolyabb érdeklődést mutató közönséget a tölcsér közepén, a tartalmak 18%-a pedig vásárlásösztönző céllal készül, a tölcsér alsó részét célozva (Content Marketing Institute adatai).
A See-Think-Do-Care megközelítés
A különböző tartalomfogyasztási fázisokban különböző jellegű tartalmakat érdemes mutatni a felhasználóknak. Nézzük meg ezt a modellt az utazásfoglalás szolgáltatás példáján keresztül!
See fázis – célcsoport: mindenki, aki szokott utazni; tartalomötlet: érdekes úti célok bemutatása
Think fázis – célcsoport: akik utazni akarnak, utakat keresnek; tartalomötlet: konkrét tanácsok egy országgal/várossal kapcsolatban
Do fázis – célcsoport: akik éppen utazást foglalnak; tartalomötlet: információk a foglalás folyamatáról
Care fázis – célcsoport: aki már kifizette az utazást; tartalomötlet: konkrét útvonal, látnivalók ajánlása, utasbiztosítási tudnivalók (cross-sell)
Hogyan termel mindez pénzt?
Alapvetően kétféleképpen tud a tartalommarketing pénzt hozni a vállalkozásodnak: közvetlenül és közvetve. Közvetlenül, ha maga a tartalom a termék (pl. letölthető főzőleckék könyv, házi koncert videó), illetve a tartalom részt vesz a konverzióban (pl. csalianyag letöltése egy feliratkozásért; blogposzt elolvasása után vásárol).
Gyakoribb, amikor közvetett szerepe van a tartalomnak az értékesítésben. Ilyenkor a cég a magasabb bevételeket részben a magasabb ismertségnek, bizalomnak, több látogatónak stb. köszönheti, ugyanakkor költségmegtakarítás is keletkezhet pl. az edukáció (GYIK) miatt, amelynek köszönhetően kevesebb teher hárul az ügyfélszolgálatra.
A koronavírus-járvány tanulságai
Sajnos úgy tűnik, a járvány nem csengett le, így nem hagyhatjuk figyelmen kívül a fogyasztói szokásokban az utóbbi másfél évben bekövetkezett változásokat. Világosan látszik, hogy a tartalom jelentősége megnőtt, különösen a karanténidőszakok alatt, amikor az emberek fokozott figyelemmel követték a híreket, illetve több időt töltöttek releváns, érdekes, szórakoztató tartalmak fogyasztásával, különösen az interneten.
Megfigyelhető, hogy változnak, illetve erősödnek bizonyos trendek:
- Emberközelibb lett a cégek kommunikációja
- Előtérbe kerültek a munkatársakkal kapcsolatos tartalmak
- Egyszerűbbé, hasznosabbá, relevánsabbá váltak a posztok
- Az élő streamelés megugrott, jóval többen néztek valamilyen élő videót, és az influenszerek is egyre több ilyen tartalmat mutatnak
- Felpörgött a „Csináld magad!” mozgalom, pl. sütés-főzés, barkácsolás, kertészkedés, sportolás, zenélés
Gyakorlati példák tartalommarketingre
Tartalompromóció!
Megírtad a blogcikket és feltöltötted – mostantól dőlnek majd a látogatók a weboldaladra. Csakhogy erre minimális az esély. Ezért minden rendelkezésre álló csatornán promotálni kell a tartalmadat. Például kiteszed a főoldalad oldalsávjába, beilleszted a címét és linkjét hírleveledbe, illetve posztolsz róla a Facebookon. A legtöbb cég nem kevés pénzt költ arra, hogy a tartalmai minél több releváns felhasználót érjenek el – a fizetett tartalomterjesztés ma már szinte elkerülhetetlen, hiszen óriási a fogyasztókat körülvevő információáradat, amelyből muszáj kitűnni.
Regisztráció!
A regisztráció kincset ér – nagyon lesarkítva azt is mondhatjuk, hogy a nem regisztrált látogató elveszett látogató. A feliratkozó látogató – e-mail címe megadásával – közvetlenül elérhető lesz, és viselkedése is követhetővé válik. Ennek megfelelően, akár marketingautomatizációs megoldásokkal, terelheted fokozatosan a konverzió felé, miközben testre szabottan nyújthatsz neki tartalmakat. Belőle válik majd hűséges, visszatérő vásárló, akivel nagyon szoros, hosszú távú bizalmi kapcsolat építhető ki.
Ha nem megy az üzlet…
A járvány bizonyos iparágakra igen nagy csapást mért. Mit tehetsz, ha nem jönnek a vevők?
Alkalmazhatsz érzelmi kommunikációt, ahol dokumentálod, mi történik éppen a cégeden belül, bemutathatod a folyamatokat, a munkatársakat, a kihívásokat és újabb ötleteket a jövőre vonatkozóan. Egy hotel például a járvány alatt felújításba kezdett, és betegeket is fogadott, vagyis segített, amiben tudott a megváltozott nehéz helyzetben, mindezekről pedig tartalmakat készített és publikált.
A másik vonal lehet edukatív vagy érdekes és szórakoztató tartalmak gyártása, a felhasználók oktatása, informálása, és ezek mentén leadek gyűjtése, akiket később meg lehet szólítani és vásárlások felé terelni.
Virtualizálható események
Számos esemény, amely azelőtt leginkább fizikai keretek között zajlott, áttevődött az online térbe. Ilyenek lehetnek a különböző képzések, konferenciák, webináriumok, streamelések vagy akár hírlevélsorozatok.
A tartalommarketing nem kis feladat, különösen akkor, ha igazán jól akarod csinálni. Aki csak most vágna komolyabban bele, annak azt tanácsoljuk, haladjon fokozatosan, kezdje egy-két felülettel, csatornával (pl. blogolás, hírlevélfeliratkoztatás és -kiküldés, Facebook-posztolás), szerezzen tapasztalatot, teszteljen, mérje az eredményeket, majd – amint jobban belejön – haladjon tovább a célok mentén újabb technikákat és típusokat bevetve.
Aki rutinosabb, annak érdemes elmélyedni az újabb trendekben, fogyasztói szokásokban, és jobban megvizsgálnia, hogyan tudna szintet lépni a tartalommarketingjében, amely már nagyságrendekkel jobb eredményeket hozhat.
Ha úgy érzed, elakadtál, és segítségre lenne szükséged a tartalommarketing területén, vedd fel velünk a kapcsolatot, szívesen állunk rendelkezésedre.