Árösszehasonlító-optimalizálás veszélyhelyzetben

Árösszehasonlító-optimalizálás veszélyhelyzetben

Árösszehasonlító-optimalizálás veszélyhelyzetben

Az Árukereső.hu hirdetések optimalizálása finoman szólva is gyerekcipőben jár. A top 50 e-kereskedő látogatottságának 18%-a származik az Árukeresőből, míg fizetett Google hirdetésekből 11%. Amíg a Google PPC hirdetések optimalizálására komplett iparág épült – scifibe illő automatizmusokkal -, addig az Árukeresőn máig manuális a hirdetések kezelése. Elenyésző számú szereplőnél van meg a képesség, hogy kihozzák a maximumot ebből a csatornából. Pedig megérné.

Az Árukereső.hu top 50 e-kereskedőjének a Similarweben található publikus adatai alapján az Árukereső.hu oldaláról származik az össz látogatottságuk 18%-a. Minden ötésfeledik látogatás az Árukeresőről jön, ami enyhén szólva is elég magas üzleti kitettséget jelent. Ezen kitettség ellenére azt látjuk, hogy a magyar e-kereskedők között az árösszehasonlítók optimalizálása még gyerekcipőben jár, csak nagyon kevés szereplőnél van meg a kellő figyelem és tudás ahhoz, hogy kihozzák a lehető legtöbbet ebből a csatornából.

Árukereső top50 e-commerce szereplő látogatottsága

Csak összehasonlításképpen: ugyanezen top 50-es lista esetében az organikus keresőből jövő látogatottság átlagosan 33%-ot, fizetett Google hirdetés pedig 11%-ot tesz ki. Mindkettőre online marketing iparágak épültek saját szakemberekkel, képzéssel, partneri programokkal és nem utolsósorban nem elhanyagolható szolgáltatói piaccal. Bár a Google Shopping hosszú távon a helyi árösszehasonlítók babérjaira tör, arra lehet számítani, hogy még évekig megmaradnak a lokális árösszehasonlítók, ahogy ez történt a cseh piacon is, a Shopping 3 évvel ezelőtti bevezetése után.

Ha már cseh példa: a Seznam megléte miatt Csehország Tier1-es országok közé tartozik a Google listáján, ami azt jelenti, hogy első körben kapják meg a legújabb termékfejlesztéseket. Emiatt – és a magas verseny miatt – Csehország a maga 40.000 webshopjával az első Európában az egy lakosra jutó webshopok számában – kimondható, hogy a cseh piac több tekintetben a magyar előtt jár.

A cseh piacon bevett kifejezés az árösszehasonlító optimalizálás (PPC-n belül): 3 lokális célszoftverrel, szakemberi piaccal, ügynökségekkel. A Growww Digital-ben több mint 2 éve foglalkozunk árösszehasonlító-optimalizálással.

Az Árukereső márciusi adatai alapján 2%-ot csökkent a teljes látogatottsága. A jelenleg még kis számosságú, de összetételében reprezentatívnak mondható, haladó szintű automata licitáló eszközt használó webshopok március végére 40%-os forgalomnövekedést könyvelhettek el az Árukeresőről a februári békeidőszakhoz viszonyítva.

Forgalomnövekedés trend

Hogyan érdemes hozzákezdeni?

A Growww Digital által kifejlesztett árösszehasonlító optimalizálás piramist használjuk, az alsó szinteken kezdve, felfelé haladva.

Optimalizálás piramis

ALAPOK:

Feed optimalizálás. Az árösszehasonlító oldalakról bejövő PPC-s analógiával élve egy rossz XML-lel jelen lenni olyan, mintha a Google szöveges hirdetéseink esetében nem lenne kontrollunk a kulcsszavak felett.

Pár hasznos tipp:

  • Az EAN kód a barátunk. Bár opcionális, de kulcsfontosságú a termékeink EAN kódja abban, hogy azárösszehasonlító oldalak jó helyre sorolják be a termékeinket
  • Kategória besorolás – szintén fontos megfeleltetni a releváns kategóriáknak a termékeinket; enélkül csak a kategória/alkategória listák alján jelenik meg a termékünk.
  • A megfelelő képek használata fontos
  • Pro tipp: ne gyakran változtassuk az XML-ünk URL-jét, mivel ilyen változtatás esetén manuális jóváhagyás szükséges, ami napokig eltarthat. Javasolt XML szerkesztő eszközt használni, pl. a Mergado remek ár/érték arányú megoldás erre.

HALADÓ:

A megbízható bolt jelvény az árösszehasonlítók minőségbiztosítási eszköze. Hirdetőként fontos szerepe van abban, hogy a vásárlói bizalmat építsük azon vásárlók esetében is, akik még nem érintkeztek a márkánkkal. Az Árukereső két szintet különböztet meg, a vásárlástól számított 10 napon belül küldött kérdőív eredményei alapján:

Árukereső megbízható bolt

A hasonló minősítések tükrözik azt, hogy az adott webáruház mennyire tudta teljesíteni az ígéretét – leggyakrabban a szállítási feltételeket és szállítási időt.

Pár évvel ezelőtt az egyik nemzetközi ügyfelünknél a logisztikai partner elakadásai miatt az egyik országban az ígértnél pár nappal tovább tartott kiszállítani az árut. A negatív vásárlói visszajelzések miatt elveszítették a legmagasabb szintű tanúsítványt, ami azonnali bevételkieséshez is vezetett. Mivel a logisztikai problémákat nem tudta rövid távon megoldani a partnerünk, a megoldás végül az lett, hogy az adott árösszehasonlító e-mailje előtt pár nappal a webshop is kiküldött egy tájékoztatói e-mailt a késésről, ezzel saját maga felé terelve a panaszokat. Heteken belül visszakapták a jelvényt.

PRO:

Az eddigi optimalizálási szintek jó alapnak bizonyulnak és elengedhetetlenek az eredmények szempontjából, a legnagyobb növekedést azonban mégis a termék szintű optimalizálás hozza. Nemcsak a több ezer, hanem már a több száz termékes webshop esetében is lehetetlen manuálisan követni. A jó hír az, hogy már Magyarországon is elérhető a Dataweps Beed nevű hirdetésautomatizáló-célszoftvere; a Kytary.hu esettanulmányán keresztül mutatnám be a működését és eredményeit.

Kytary esettanulmany

A Kytary cseh piacvezető online hangszeráruházat 2018-tól a Growww Digitallel több CEE-régióbeli országban segítjük digitálismarketing-partnerként, többek között az árösszehasonlító csatornák optimalizálásával.

Probléma:
Átvételkor a Kytary.hu organikusan már jelen volt az Árukeresőn, illetve a kiemelt ajánlatok között is hirdetett. Bevételek tekintetében viszont Magyarország elmaradt a többi országban megszokott szinttől.

Megoldás:
A fent említett piramis aljáról kezdve némi XML optimalizálás és kategória megfeleltetés, elemzések, kisebb webanalitikai audit után a Beed nevű célszoftver segítségével felállítottuk, majd több körben optimalizáltuk a termék szintű kiemelést kategóriákra, alkategóriákra.

 

Beed szabályok

Forrás: Beed

A Beed szoftverben a Google Analytics-szel való összekötés után olyan érzésünk volt, mintha az addig sötét szobában felkapcsolták volna a villanyt. Termék szinten láthattuk a megtérülési mutatókat, így az első pár hétben fokozatos költség átcsoportosítással radikálisan tudtuk növelni az adott csatorna bevételeit, 2018 Q4-re +150% év/év növekedést felmutatva. Mindezt úgy, hogy a látogatások és a költség ennél jóval kisebb mértékben, 70%-kal növekedett.

Fokozatos optimalizálással 2019 Q4-re további 39%-os bevételnövekedést értünk el.

A Growww Digital kedvenc PRO szintű tippjei automata szabályokra:

  • X napja nem konvertáló termékekre nem licitálunk (x= (180, 360, 540))
  • Kiemelkedő megtérülési mutatóval futó termékek fix 1. pozíciós licit beállítása
  • Nem versenyképes árú termékek licitjének drasztikus csökkentése vagy az XML-ből való kizárása, parkoltatása


    Kapcsolatfelvétel

    A koronavírus miatt kialakult válsághelyzetben 20 perces ingyenes szakmai tanácsadással szeretnénk segítséget nyújtani. Add meg elérhetőségeidet az alábbi űrlapon, a rövid szöveges mezőben pedig kérjük, írd le, milyen területen segíthetünk és szakértőink hamarosan felkeresnek időpontegyeztetéssel.